Gå till innehåll
SVENSK VOLLEYBOLL

I spåkulan: Engelholm och Hylte/Halmstad försvarar SM-gulden

Det kommer firas stora volleybollframgångar i Skåne och Halland våren 2024. I alla fall om man ska tro elitseriecoachernas guldtips, som avslöjades under söndagens Upptaktsshow!

Premiäromgången 23-24 september som bjuder på hela tio matcher är bara en vecka bort. För att peppa i gång producerade Volleykanalen en digital upptaktsshow Länk till annan webbplats. under söndagen där inbjudna gäster intervjuades och expert Staffan Blomgren delade med sig av kommentarer och analyser.

Dessutom avslöjades resultatet av en enkät där coacherna traditionsenligt fått tippa grundserietabellen, SM-guldvinnarna samt vilka lag som tar sig till 2024 års upplaga av Grand Prix.

“Vana att vinna!”

När det kommer till SM-titlarna bär de regerande mästarna favoritskapen, enligt coacherna. På herrsidan tippar 9 av 11 coacher på att Hylte/Halmstad vinner sitt totalt tolfte SM-guld och klubbens fjärde i följd. Upptaktsshowens gästande expert delar den analysen:

– Jag känner mig komfortabel med det tipset. De har väldigt många duktiga spelare på egentligen alla positioner; före detta och nuvarande landslagsspelare, hemvändande proffs och ytterligare förstärkningar från utlandet. De har stor rutin, är vana att vinna och har spelat många stora matcher. Allt den historik de har bakom sig, tillsammans med den trupp de har, kommer göra dem gott i år. Vinner inte Hylte/Halmstad SM-guldet skulle jag bli mycket förvånad, säger Staffan Blomgren.

“Stark kamp”

På damsidan tror 7 av 11 coacher på nytt guld för Engelholms VS, vilket skulle bli klubbens totalt nionde mästartecken. Här tippar dock expert Blomgren att vi får se ett annat lag lyfta SM-pokalen i slutet av april 2024:

– Jag tror Hylte/Halmstad tar en dubbel i år. Deras damlag kommer vinna, egentligen av samma anledningar som herrarna; de har en väldigt stark trupp med många duktiga svenska spelare kompletterat av utländska proffs. Nyligen blev ju också klart att man värvat Vilma Julevik (passare i damlandslaget, reds. anm.) vilket blir intressant. Sedan tidigare finns även exempelvis Emmy Andersson och Cecilia Malm i laget.

– Sedan förvånar det mig inte att de flesta av coacherna tror på Engelholm. Det har varit en stark kamp mellan de här två lagen under många år. Det stod mellan dem även för mig. EVS har precis som Hylte/Halmstad en stark trupp, med landslagsspelare som Julia Nilsson, Filippa Brink och de brukar alltid hitta väldigt duktiga proffs.

Grand Prix-tipset

När det gäller GP-tipset, där coacherna fått gissa vilka fyra dam- och herrlag som kvalificerar sig för 2024 års upplaga av Grand Prix, ser resultatet ut som följer (antal röster inom parentes):

Damlag: Engelholm (11) Hylte/Halmstad (10), Örebro (10), Göteborg (5).

Herrlag: Hylte/Halmstad (11), Floby (11), Habo (10), Lund (9).

Noterbart är att Linköping är en bubblare på damsidan. LVC mottog nämligen fyra röster och tros därmed kunna utmana Göteborg om den sista GP-platsen.

Grand Prix avgörs i Uppsala 20-21 januari, då både Europacupplatser och prispengar står på spel.

Så tippas tabellerna sluta

Nytt för i år var att coacherna även tippade hur de tror att tabellerna ser ut när grundserien är färdigspelad i början av mars 2024.

Resultaten ser ut som följer:

TIPPAD GRUNDSERIETABELL DAMER 2023/24

Snittplacering anges efter lagnamnen.

1. Engelholm 1,36

2. Hylte/Halmstad 2,09

3. Örebro 3,00

4. Göteborg 5,00 (erhöll fler fjärdeplaceringar än Linköping)

5. Linköping 5,00

6. Gislaved 6,36

7. Lund 6,63

8. Sollentuna 7,18

9. Lindesberg 9,18

10. RIG Falköping 9,90

11. IKSU 10,27

 

TIPPAD GRUNDSERIETABELL HERRAR 2023/24

Snittplacering anges efter lagnamnen.

1. Hylte/Halmstad 1,11

2. Floby 2,11

3. Habo 2,72

4. Lund 4,22

5. Vingåker 5,66

6. Sollentuna 6,11

7. Örkelljunga 6,22

8. Södertelge 6,90

9. Uppsala 8,22

10. RIG Falköping 10,00

11. Malmö 10,55

 

Fullspäckad premiärhelg

Och nu, volleybollvänner, laddar vi!

Väntan är snart över, både för oss och alla elitserielag som i skrivande stund gör sig redo för att inleda volleybollsäsongen 2023/24.

Tio matcher står på menyn under premiärhelgen 23-24 september. Har du inte möjlighet att ta plats på läktaren visas alla drabbningar på www.volleytv.se Länk till annan webbplats.. Erbjudanden presenteras under kommande vecka!

PREMIÄROMGÅNGEN

Dammatcher
2022-09-23
14:00 Hylte/Halmstad – Gislaved
14:00 IKSU – Örebro
15:00 Göteborg – Lund
16:00 Linköping – RIG Falköping

Herrmatcher
2021-09-23
14:00 Vingåker – Örkelljunga
14:30 Floby – Sollentuna
14:30 RIG Falköping – Lund
16:30 Hylte/Halmstad – Uppsala

2021-09-24
14:00 Hylte/Halmstad – RIG Falköping
16:00 Habo – Malmö

LÄNKAR

Spelschema Elitserien damer Länk till annan webbplats.
Spelschema Elitserien herrar Länk till annan webbplats.

Fler nyheter

Publicerad: 2023-09-17

Senast uppdaterad: 2023-09-18

Visa fler nyheter

Sponsorer